Soutěž Knihovna roku 2009

4. 9. 2009

Knihovna roku 2009

Soutěž  Vesnice roku 2009  ( Pardubický kraj)

Patnáctého ročníku krajské soutěže Vesnice roku 2009 se zúčastnilo 22 obcí ze čtyř okresů Pardubického kraje. Soutěž Vesnice roku vyhlašují Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo zemědělství.

Diplomy udělené komisí krajského kola soutěže Vesnice roku 2009 v Jenišovicích 19. srpna 2009

Lukavice (UO) za posílení ekologické stability krajiny
Krásné (CR) za podporu cestovního ruchu
Stolany (CR) za rozvoj mezinárodní spolupráce mezi školami
Semín (PA) za komplexní vyřešení infrastruktury
Rokytno za spolupráci se seniory
Voleč (PA) za úpravu klidové zóny
Široký Důl (SY) za příkladný rozvoj obce
Oldřiši (SY) za podporu ekologické výchovy
Dětřichov (SY) za živý venkov
Semín (PA)¸Telecí (SY) koláčová cena
Budislav (SY) za vzorné vedení obecní knihovny 25 tisíc Kč
Janov, Sebranice (SY) za rozvíjení tradic
Bystré (SY) za kvalitní květinovou výzdobu, tzv. Fulínova cena
Kostěnice (PA), Mistrovice (UO) za vzorné vedení kroniky

Stuhy pro vybrané obce

Cerekvice nad Loučnou modrá stuha za společenský život 80 000 Kč
Svinčany (PA) bílá stuha za činnost mládeže   80 000 Kč
Horní Ředice (PA) zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí 80 000 Kč
Telecí (SY) oranžová stuha z spolupráci obce a zemědělského subjektu 80 000 Kč
Jenišovice (CR) zlatá stuha, vítěz krajského kola  200 000 Kč

Soutěž Knihovna roku 2009

Dne 31.8. 2009 k nám do knihovny zavítala milá návštěva , pětičlenná komise , která hodnotí 14 nominovaných knihoven v soutěži Knihovna roku 2009.

Vyhodnocení této soutěže se bude konat 8.října 2009 v Zrcadlové síni pražského Klementina.

CENA MINISTERSTVA KULTURY - KNIHOVNA ROKU 2009

CENA MINISTERSTVA KULTURY - KNIHOVNA ROKU 2009

Tento rok byl pro naši obecní knihovnu v Budislavi velmi příznivý . Příjemných událostí bylo více a jednou z nich bylo ocenění v krajské soutěži Vesnice roku 2009. Při slavnostním vyhlášení , jenž proběhlo 19.srpna 2009 v Jenišovicích u Luže( vesnice , která se stala vítězem v této soutěži za Pardubický kraj), naše knihovna obdržela od Pardubického kraje diplom za vzorné vedení obecní knihovny a postoupila mezi 14 nominovaných knihoven do celostátní soutěže Knihovna roku 2009. Kromě toho obdržela i finanční dar v hodnotě 25000 kč. Pro naši malou knihovnu to bylo milé překvapení.

Slavnostní vyhlášení Knihovny roku 2009 proběhlo 8.října 2009v Pražském Klementinu v nádherných prostorách Zrcadlové kaple.Úvodem jsme vyslechli „Vyznání knihovníkům“ od Petry Braunové v podání výborné herečky Mileny Steimaslové. Po té každá z knihoven obdržela čestné uznání,několik dákrečků a vítězné knihovny i finanční odměnu. Naše knihiovna byla odměněna za práci s dětmi a . Byl to opravdu překrásný zážitek, i když naše knihovna nestála na stupni výtězném . Ale i tak děkuji za šanci ukázat ,co všechno je možné „vykouzlit za zázraky“ v docela malé obecní knihovně. Nebát se dotací , které pomohou zlepšit technickou stránku knihovny, nebát se vytvořit webové stránky , aby knihovna byla v povědomí široké veřejnosti.Oslovit mladší generace, která s těmito technickými věcmi ráda a ochotně vypomůže.

Naše knihovna také spolupracovala na celostátní anketě Kniha mého srdce.Anketní kupóny byly u nás k mání nejen v knihovně,ale také na čerpací stanici u nás v Budislavi nebo v Indiánském týpí, které jseme o prázdninách postavili na akci „Dobrodružné příběhy z indiánského týpí“. Odměnou pro nás bylo pozvání do České televize na přímý přenos vyhlášení vítězné knihy .

Co více dodat , těchto příjemných zážitků a úspěchů by nebylo ,pokud by nebylo spokojených návštěvníků knihovny, kteří se rádi vrací . Především dětí, ty jsou důležitou součástí každé knihovny, děti bádavé ,hravé,které chtějí poznávat,vědět a prožívat stále nová dobrodružství.

Děti dávají knihovně život. Alespoň u nás tomu tak je.

Bartošová Alena knihovnice obecní knihovna Budislav u Litomyšle

fotografie Knihovna roku 2009 klikni zde